KalPan pelitapa ei ole pelkkää puhetta – ”Kehotettu, että ei heitetä kiekkoja turhaan maalille”
Kuva: Juha Tamminen
KalPan pelitapa on tunnettu jo pitkään hyvin kiekollisena. Täksi kaudeksi seuraan tullut Aapeli Räsänen kertasi vuoden lopulla Liigan sivuilla julkaistussa haastattelussa sitä, miten esimerkiksi KalPaa vastaan päästään laukomaan vähän ja sitä kautta monen pelaajan edistyneet tilastot näyttävät positiivisilta.
– Meille on kehotettu sitä, että ei heitetä kiekkoja turhaan maalille. Haemme parempia maalipaikkoja kiekon pitämisen kautta. Samalla olemme onnistuneet siinä tiettyjä joukkueita vastaan varsinkin, kun olemme pitäneet kiekkoa, se on pois heidän hyökkäyspelistään. Siinä mielessä vanha viisaus ”hyökkäys on paras puolustus” on toiminut meillä. Se saattaa myös turhauttaa vastustajan tähtipelaajia ja on sitä kautta hyvä meille. Sitä kautta peli pyörii meille ja veikkaan, että se on isoin selitys monien pelaajien mataliin Corsi-lukemiin, hän sanoo.
Räsänen on tehnyt kaikki kauden maalinsa läheltä vastustajan maalia ja suhteellisen vähillä laukauksilla.
– Ketjussa on kaksi kiekollista laituria, jotka tykkäävät pitää paljon kiekkoa, ja heidän parhaat avunsa ovat kiekollisessa pelissä, niin minulle jää tilan tekeminen, puolustus ja maskipelivastuu. Se on myös roolituskysymys ja kiinni myös henkilökohtaisista valinnoista, hän sanoo.
Lähde: Liigan kotisivut
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen