JYP hakee toista vierasvoittoa CHL:ssä – ”Kova on paikka ja hyvä on haaste”

Champions Hockey Leaguen hallitseva mestari JYP pelaa lauantaina H-lohkon toisella kierroksella vieraissa tshekkiläistä HC Pilseniä vastaan.
JYP sai tämän vuoden turnaukseen loistavan alun, kun se kaatoi avausottelussaan vieraissa Slovakian mestarin HC05 Banská Bystrican 6-1.
JYPin päävalmentaja Lauri Merikivi oli tyytyväinen oman joukkueensa otteisiin. Halutun kaltainen JYP oli näkyvillä ottelun alkuminuuteista lähtien.
– Kyllä sitä oli nähtävissä. Se, miten tulimme peliin sisään ja lähdimme viemään ensimmäistä erää. Olen tyytyväinen siihen, miten asiat ovat menneet eteenpäin. Niinhän se on, että valmiimpaa kohti pitää mennä, Merikivi sanoo CHL:n tiedotteessa.
Pilsen voitti avausottelussaan Sveitsin suurseura HC Luganon kotonaan 3-2.
– Hyvä meidän on lähteä liikkeelle. Pilsen on toinen huippujoukkue, ja siinä on paljon samaa kuin Banská Bystricassa. He koittavat ehkä pitää hieman enemmän kiekkoa. Kova on paikka ja hyvä on haaste, mennään eteenpäin, Merikivi ennakoi.
C More näyttää kaikki suomalaisjoukkueiden CHL-ottelut suorina lähetyksinä suoratoistopalvelussa www.cmore.fi

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kuva: Seksikäs ampumahiihtäjä poseeraa alasti
- Maailman paras pelaaja taas kohta Barcasta? – ”Niin älykäs pelaaja!”
- Mäkilegenda Matti Nykänen raivoissaan: ”Ihan täyttä kusetusta ja hyväksikäyttöä”
- Melkoinen NHL-sopimus: Päättyy 2025, palkkaa 49 000 000