Jouni Hyytiä tuomarien vaahdosta: ”Varastaminen loppunut”
Tuomarilegenda Jouni Hyytiä mukaan tuomarien käyttämä vaahto on positiivinen uudistus MM-kisoissa.
Tuomarit merkitsevät vaahdolla muuurin paikan. Se avulla muuri pysyy loppuun asti sille asetetulla paikalla.
– Erikoistilanteet ovat jalkapallon suola. Nyt varastaminen on loppunut. Aikaisemmin muurit ovat menneet eteenpäin jopa 1,5 metriä, jolloin on estetty aika hyvin se maalinteon mahdollisuus, kuudesti vuoden liigatuomariksi valittu Hyytiä sanoo.
– Viivan tekeminen ei vie aikaa ja se antaa nyt selvän sanktiomahdollisuuden, tuomarilegenda lisää.
Hyytiä uskoo, että vaahdon ansiosta kisoissa tullaan näkemään entistä enemmän maaleja vapaapotkuista.
– Vaikka vaparimaaleja ei ole vielä tullut, niin olen varma, että niitä tullaan näkemään. Ja katsojat tykkäävät varmasti myös näistä hienoista maaleista.
– Myös puolustajat joutuvat nyt kontrolloimaan pelaamistaan tarkemmin siinä 16-alueen lähellä, sillä vapaapotkut ovat entistä vaarallisempia, Hyytiä päättää.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen