Joukkuetoverilta puolustuspuheenvuoro murtuneelle Pekka Rinteelle – ”Kriitikot eivät tiedä mistä puhuvat”

NHL-seura Nashville Predatorsin suomalaismaalivahti Pekka Rinne koki henkisesti kovia seitsemännessä pudotuspeliottelussa Winnipeg Jetsiä vastaan. Hän päästi kaksi suhteellisen helppoa maalia ensimmäisten 11 minuutin aikana ja joutui vaihtoon.
Lopulta Patrik Laineen edustama Winnipeg voitti 5-1 ja eteni jatkoon.
Ottelun jälkeen Rinne asteli nöyränä ja pettyneenä median eteen ja otti syyt tappiosta täysin omiin niskoihinsa.
– Se oli kauden tärkein peli ja petin koko joukkueeni. Jätin joukkuetoverini pulaan ja sitä on vaikea käsitellä. Päästin kaksi kamalaa maalia väärään aikaan. Tämä on rankkaa, Rinne sanoi Sportsnetille.
Nashvillen tähtipuolustaja P.K. Subban jakoi tukea maalivahdilleen vaikealla hetkellä.
– Kriitikot, jotka haluavat arvostella häntä, eivät tiedä mistä puhuvat. Eikä minua kiinnosta pelasivatko he NHL:ssä vai eivät, Subban tokaisi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa
- Lähde: Valtteri Bottaksen F1-sopimus varma
- Sami Välimäki ja Oliver Lindell kympin joukkoon DP World Tourissa
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla