Joukkuekaveri paljastaa millainen on Veikkausliigan maalitykki – ”Ei pahemmin stressaile”
FC Hakan skotlantilaishyökkääjä Lee Erwin on ollut yksi tämän Veikkausliigakauden nimistä hänen johtaessa maalipörssiä 15 osumalla.
Erwin on sopinut hyvin Hakan palettiin tällä kaudella. Keskushyökkääjä pystyy viimeistelemään monipuolisesti ja tarjoilu pelaa molemmilta laidoilta Logan Rogersonin ja Stavros Zarokostasin toimesta. Välillä skotti saattaa ärähtää kanssapelaajilleen kentällä, mutta keskikenttäpelaaja Janne-Pekka Laineen mukaan Erwin ottaa kentän ulkopuolella rauhassa.
– Tosi rento jätkä. Ei pahemmin mistään stressaile. Hyvä treenaamaan. Näkee joka päivä treeneissä, että on todella, todella hyvä pelaaja tähän sarjaan, Laine kertoo Suplan Veikkausliiga-podcastin haastattelussa.
Skotlantilaisaksentti ei ole ulkopuolisille se ihan helpoin ymmärrettävä, mutta Laine on ehtinyt jo sopeutua siihen.
– Väittää itse, että välttelee sitä aksenttia. Välillä tulee, että sanoo jees, jees, ymmärsin kyllä vaikka ei ole mitään käryä. On sitä oppinut kauden mittaan ymmärtämään ainakin suunnilleen kaiken, Laine naurahtaa.
Laineen haastattelu kuunneltavissa kokonaisuudessaan Suplan Veikkausliiga-podcastista.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Marsilaisetkin huomaisivat heti VAR:n suosivan Real Madridia” – Barcan puheenjohtajaehdokas laukoo kovilla
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Aleksander Barkov juhli tähdistöottelun voittoa