Jokeri-tähti sopimuksestaan: ”Edessämme on jännittävä tulevaisuus”
KHL-joukkue Jokerit ja Nicklas Jensen tekivät kahden vuoden jatkosopimuksen. Jokerien avainpelaajiin kuuluva tanskalainen on kunnostautunut erityisesti maalintekijänä – hän on Jokerien KHL-ajan tehokkain maalintekijä.
Itsekin melkoisena maalitykkinä kunnostautunut seuran puheenjohtaja ja GM Jari Kurri yltyi kehumaan Jenseniä.
– Jensen on tuonut joukkueeseemme poikkeuksellista maalintekovoimaa viime vuosien aikana. Lisäksi hänen voitontahtonsa näkyy kaukalossa ratkaisevilla hetkillä ja etenkin pudotuspeleissä, Kurri kertoi Jokerien verkkosivuilla.
Jensen on itse asettanut tuleville vuosille kovat tavoitteet.
– On ollut mahtavaa pelata neljä viime vuotta Jokereissa ja Helsingissä, joista ovat muodostuneet kotini. Halusin näin olevan myös tulevaisuudessa. Joukkuekaverini, seurajohto, kannattajat ja kaikki seuran ympärillä ovat olleet upeita minua kohtaan ensimmäisestä päivästäni lähtien, Jensen kertoi seuran verkkosivuilla.
– Edessämme on jännittävä tulevaisuus, jossa päätavoite on voittaa mestaruus Jokereille, Jensen paaluttaa tavoitteensa.
LUE MYÖS:
- Nouseeko Barcelona? Miten käy Liverpoolin?
- Nikola Jokicilta jälleen uskomaton kausi
- SaiPa järjesti kiekkofaneille unelman – Tampereen paikallinen välierissä
- City hoiteli leiviskänsä, ensi viikonloppuna megaottelu
- Isossa Omenassa hiljainen kiekkokevät
- Rory McIlroy nappasi pokaalin ja miljoonia
- KuPS ja AC Oulu puhtaalla pelillä Veikkausliigan kärjessä
- Golfässältä suoraa puhetta – ”Normaali paska viikko”
- Pitkän tauon jälkeen – Iivo Niskanen kumarsi Suomen mestarina
- Tästä alkaa kultajahti – Leijonien ensimmäinen leiriryhmä julki