Jatkuvuutta Suomen futsalissa – Mico Martic jatkaa maajoukkueen peräsimessä

Tulevien päivien aikana historiallisesta MM-lopputurnauspaikasta kaksiosaisessa ottelussa Serbiaa vastaan kamppaileva Suomen futsalmaajoukkue jatkaa päävalmentaja Mico Marticin komennossa tästä eteenpäinkin.
Jo seitsemän vuotta Suomea luotsanneen Marticin kaksivuotinen jatkosopimus julkistettiin keskiviikkona.
– Olen ja ylpeä ja onnellinen tästä sopimuksesta ja haluan kiittää mahdollisuudesta jatkaa. Lupaan antaa kaikkeni suomalaiselle futsalille, Martic kertoi tiedotustilaisuudessa.
Katse on nyt kuitenkin tiukasti MM-jatkokarsinnassa ja tähtäimessä historian tekeminen Serbiaa vastaan.
– Serbialla on uusi joukkue, joka on aiempaa nopeampi. Isot tähdet ovat poissa ja peli on vähän muuttunut siitä, kun viimeksi kohtaseimme kaksi vuotta sitten. Mutta niin olemme mekin muuttunut, Martic sanoi.
– Pyrimme puolustamaan niin hyvin kuin mahdollista ja rakennamme sen varaan. Olemme iloisia, että olemme täällä, mutta samalla olemme edelleen nälkäisiä. Olen pelannut itse MM-lopputurnauksessa ja suosittelen sitä ehdottomasti pelaajillekin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin