Jari Litmanen arvioi: Dortmundilla ja Leipzigilla mestaruussauma
Kuva: Getty Images
Jari Litmanen käy läpi viikonloppuna jatkuvan Saksan Bundesliigan loppukauden asetelmia uusimmassa Unibetin ”Kuninkaan puhe” -podcastissa. Litmasen mielestä mestaruus ei ole vielä jaettu Bayernin suuntaan.
– Etenkin sarjan kärki on nyt mielenkiintoisempi kuin pitkään, pitkään aikaan. Seitsemän edellistä mestaruutta voittanut Bayern München ei ollut syyskaudesta sillä totutulla, omalla tasollaan, ja tällä kaudella muut ovat pystyneet yllättämään sen paremmin kuin aikaisemmin.
– Jos kaikki loppupelit pystytään pelaamaan, on etenkin Dortmundilla ja RB Leipzigilla mahdollisuus ohittaa Bayern ja nousta mestariksi, Litmanen arvioi ”Kuninkaan puhe” -podcastissa.
Dortmundin mestaruustaistelu jatkuu jo lauantaina, kun vastaan tulee Ruhrin derbyssä verivihollinen Schalke. Bayern kohtaa Union Berlinin vieraissa sunnuntaina. Viasat ja Viaplay näyttävät ottelut kanavillaan.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä