Itävallan mäkihyppysukellus sai valmentajan raivoihinsa: ”Urheilijoiden esitys oli häpeällinen”

Itävalta matkaa Pyeongchangin olympialaisista kotiin ilman ensimmäistäkään mäkihyppymitalia, mikä on lajin perinteiselle mahtimaalla nöyryyttävä saldo.
Itävaltalaismedia ei ole säästellyt sanojaan suorituksen suhteen, mutta suorimmin asian toi esille mäkihyppyvalmentaja Heinz Kuttin, joka suomi ennen kaikkea Itävallan tähtihyppääjiä. Viimeinen pisara oli jääminen neljänneksi joukkuekisassa.
– Tulos on häpeällinen. Kärsin yhdessä Michael Hayböckin ja Stefan Kraftin kanssa. Heitä säälittää, mutta mitä ihmettä Manuel Fettner ja Gregor Schlierenzauer oikein tekivät, sitä en tajua lainkaan, Kuttin vuodatti Dagbladetille.
– He ovat valmistautuneet hyvin ja heillä on itseluottamusta. He ovat harjoituksissa hyviä, eivätkä siellä tyydy kuudenteen, seitsemänteen tai kymmenenteen sijaan. Mutta kun on kilpailun aika, he eivät hyppää edes keskinkertaisesti. En ymmärrä sitä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM