IS: Liigaseura hylkäsi HJK:n tarjouksen sensaatiopelaajasta
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa pelaava Ilves on hylännyt sarjajohtaja HJK:n tarjouksen tamperelaisten senegalilaispelaajasta Emile Paul Tendengistä, kertoo Ilta-Sanomat.
Ilveksen toimitusjohtaja Toni Hevonkorpi ei halunnut kommentoida IS:lle asiaa, mutta myönsi seuran saaneen pelaajasta useita tarjouksia.
IS:n tietojen mukaan HJK:n Ilvekselle tarjoama korvaus oli suomalaisittain kelpo summa, mutta ei riittävä Ilvekselle.
– Hän on meille niin tärkeä pelaaja, ettemme luovu hänestä helpolla ainakaan kesken kauden, emmekä jälkeenkään. Jos summa on oikea, hän jatkaa varmasti matkaansa. Molemminpuolinen tavoite oli alusta asti, että hänen uransa jatkuu ulkomailla, Hevonkorpi sanoi IS:lle.
Tendengillä on sopimus Ilveksen kanssa vielä seuraavasta kaudesta. Hevonkorpi kertoi osapuolten keskustelleen alustavasti sopimuksen pidentämisestä.
LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- NHL jäi olympiatauolle
- Leijona-pelaajat hurjina NHL:ssä
- Sebastian Aho tehoili – Matias Maccellille kaksi maalia
- Arsenal kasvatti eroa Valioliigassa
- Niko Kytösaho hyppäsi upeasti maailmancupissa
- Oliver Lindelliltä loistava onnistuminen Bahrainissa
- Huippu-urheilua veloituksetta Viaplay TV:ssä helmikuussa
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen