Illan huippuottelun selostaja: ”Saksan isoin ottelu”
Kuva: Getty Images
Tiistai-iltana jalkapallomaailma keskittyy seuraamaan Saksan kahden mahtijoukkueen kohtaamisesta, kun Dortmund ja Bayern iskevät yhteen. ”Der Klassiker” -nimikkeellä tunnettu kamppailu voi myös ratkaista Saksan mestaruuden – jos Bayern voittaa, voidaan olla melkoisen varmoja, että kahdeksas perättäinen mestaruus matkaa Müncheniin.
– Valtava ottelu. Jo ennen pelien keskeytymistä Bayern oli Euroopan ja maailman top 3-jengi, ellei jopa paras kaikista, arvioi Viasatin selostaja Ville Kuusinen Suplan ”Week of Football” -podcastissa.
– Tämä on Saksan isoin ottelu ja kauden 2019-20 isoin ottelu. Asetelmat eivät voisi olla herkullisemmat.
Ville Kuusinen muistutti podcastissa, että uuden valmennuksen johdolla Bayern on ollut lyömätön.
– Bayern on hävinnyt viimeksi virallisen ottelun joulukuun seitsemäs päivä, Kuusinen sanoo.
”Week of Footballin” haastattelussa Kuusinen muistuttaa myös, että Thomas Müller on löytänyt aivan uuden vireen Hansi Flickin komennossa. Lisäksi hän ottaa kantaa siihen, miten Bayernin maalivahtitilanne rakentui Manuel Neuerin jatkosopimuksen myötä.
Viasat ja Viaplay näyttävät ottelun Dortmund-Bayern alkaen 19.30 tiistaina. Pasi Rautiaisen ja Mika Kottilan tähdittämä ennakkostudio aloittaa jo puoli tuntia aiemmin.
LUE MYÖS:
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle