IL: Tähtipuolustaja Ristolainen ei lähde MM-kisoihin – ”Valmennuksella ei ole mitään vaikutusta”
Kuva: Getty Images
Buffalo Sabresin tähtipuolustaja Rasmus Ristolaista ei nähdä tänäkään keväänä Leijonien paidassa MM-kisoissa, kertoo Iltalehti.
Buffalo oli viikonloppuna päättyneen NHL-runkosarjan huonoin joukkue. 73 ottelussa 6+35=41 pistettä tehnyt puolustaja olisi ollut toivottu vahvistus Suomen MM-ryhmään, mutta
– En ole menossa, mua ei nähdä tälläkään kertaa siellä. Olen pelannut puolikuntoisena loppukauden, se on isoin syy päätökseeni. Kroppa pitää laittaa nyt kuntoon, Ristolainen perusteli Iltalehdelle.
Tällä viikolla selviää, vaatiiko 23-vuotiaan puolustajan vamma leikkaushoitoa. TPS-kasvatti kiisti, että päätökseen olisivat vaikuttaneet huonot välit päävalmentaja Lauri Marjamäen tai muun Leijonien valmennusjohdon kanssa.
– Valmennuksella ei ole mitään vaikutusta mun päätökseen. Tässä ei ole mitään siihen liittyvää. Loukkaantumistilanne ratkaisee puhtaasti tämän asian, Ristolainen vakuutti.
Linkki Iltalehden uutiseen.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Manchester United köysissä brittikenttien 53:nneksi ”parhaan” joukkueen kanssa
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- IL: SM-liigan entiselle maalikuninkaalle tylyt lähtöpassit
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Suomalaisilla karmaiseva kauden startti
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan