IL: Suomalaislegenda koki harvinaisen erikoisen episodin ulkomaaan lentokentällä
Kuva: Getty Images
Suomen hiihtolegendan Jari Isometsän työmatka Tour de Skille ei alkanut kaikista miellyttävimmällä tavalla.
Hänen käsimatkatavaralaukkunsa varastettiin Münchenin lentoasemalla kuin taikaiskusta.
– Minulla oli käsimatkatavaralaukku, suurempi matkalaukku ja sukset kärryssä, kun menimme Antero Mertarannan kanssa autonvuokrauspisteeseen. Otin käsimatkatavaralaukusta juomapullon, kunnes laskin sen hetkeksi kärryyn ja menin tiskille, Isometsä kertoi Iltalehdelle.
Laukkua ei näkynyt, kun hän oli lähdössä hakemaan autoa Mertarannan kanssa. Iltalehden toimittaja vinkkasi Isometsää tekemään ilmoituksen asiasta lentoaseman infopisteeseen.
– Ne eivät ymmärtäneet asiaani, joten lähdin harmistuneena takaisin. Ajattelin, että tämä menee normaalin hävikin piikkiin, sillä laukussa oli vain kahdet kengät, passi ja sata euroa rahaa.
Laukku löytyi lopulta varsin yllättävällä tavalla.
Münchenin terminaalin ja autohallin välillä on noin 100 metrin ulkona taitettava matka. Isometsä bongasi laukkunsa lopulta keskeltä tietä.
– Pitkäkyntinen oli varmasti ajatellut, että mitä hän kengillä tekee, eikä ollut huomannut laukun sivutaskussa ollutta passia ja satasta.
LUE MYÖS:
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa
- Valtteri Bottas sai armahduksen!
- Suvi Minkkinen paukutteli ohi
- Olli Määttä kaupattiin – isompi vonkale huhuissa
- Liigacupin välieräparit selviävät torstaina
- Nyt se varmistui – ei tule Jussi Tapola HIFK:n johtoon
- Ihmepoika vauhdissa – konkariosastollakin osuttiin
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa