IL: Leijona-legendalta upea saavutus – laihduttanut kymmeniä kiloja vain parissa vuodessa!
Timo Jutila on laihtunut parissa vuodessa huikeat 40 kiloa.
Kevään 1995 MM-joukkueen kapteenina toimineen Jutilan oli tarkoitus mennä polvileikkaukseen, mutta laihtumisen myötä operaatio siirtyi tulevaisuuteen.
– Lääkäri sanoi hiljattain, ettei nyt tarvitse tehdä mitään, kun paino on mennyt alemmas ja oloni on oireeton. Paino menee vieläkin alemmas, Jutila sanoi Iltalehdelle.
Hänen polviinsa asennetaan jossain vaiheessa tekonivelet, mutta leikkauksella ei ole kiirettä, nyt kun keho on keventynyt.
– Kävely, rappuskävely, golf, uinti ja pyöräily. Niitä kaikkia pystyn näillä koivilla tekemään. Futista ja laskettelua en voi harrastaa. Enkä oikein mielellään käy kiekkoa pelaamassa, koska jos luistelen railoon, niin polvi on sitten siinä. Enkä mää ny enää viitti mitään polvitukia teettää.
LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- NHL jäi olympiatauolle
- Leijona-pelaajat hurjina NHL:ssä
- Sebastian Aho tehoili – Matias Maccellille kaksi maalia
- Arsenal kasvatti eroa Valioliigassa
- Niko Kytösaho hyppäsi upeasti maailmancupissa
- Oliver Lindelliltä loistava onnistuminen Bahrainissa
- Huippu-urheilua veloituksetta Viaplay TV:ssä helmikuussa
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen