Huuhkajissakin esiintynyt maalivahti: ”Yritän ottaa joukkuetta harteille”
FC Interin tolppien välissä tapahtuu vallanvaihto. Monivuotinen ykkösvahti Henrik Moisander jätti liigakentät ja tilalle hankittiin Walter Viitala.
Viitalalla on takanaan Suomen mestaruus IFK Mariehamnin taannoisena avainpelaajana sekä kokemusta myös Huuhkajista. Nämä kokemukset Viitala haluaa nyt tuoda turkulaisten hyödyksi, muun osaamisen lisäksi.
– Johtajuus ja kokemus pitää näkyä kentällä. Yritän ottaa joukkuetta harteille niin paljon kuin pystyn ja auttamaan nuorempia pelaajia. Ne ovat sellaisia asioita, joista itse nauttii ja yrittää kehittää tällä kaudella, Viitala kertoo Interin youtube-kanavalla.
Pari viime kautta ovat olleet loukkaantumisten sävyttämiä. Nyt Viitala hakee Interistä paluuta huippukuntoon ja huipulle.
LUE MYÖS:
- Suomalainen Eduard, 22, on tienannut puolessa vuodessa 100 000 euroa – ”Hyvä fiilis ja hyvä visio”
- Shiffrinin ylivoimaa – yhdeksän kymmenestä!
- Pitkä rupeama päätökseen – suosikkipelaaja vaihtaa mannerta
- HPK passitti Lukon lomille – seuraavaksi Tappara
- NHL-kiekkoa Helsingissä marraskuussa – Sebastian Aho johtotähtenä
- Yksi ulkona, muut katkolla
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken
- Ei menestystä hallissa – Murto ja Pulli kärkikympin ulkopuolella
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!