Huuhkajien luottomies nimeää MM-karsintalohkon mustan hevosen: ”Eivät saa yllättää meitä”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen A-maajoukkue aloittaa MM-karsintapelit syyskuussa. Sitä ennen Huuhkajat kohtaa harjoitusottelussa Saksan elokuussa.
Molemmissa tapahtumissa on todennäköisesti mukana Suomen luottopuolustaja Kari Arkivuo, joka odottaa maajoukkuepelien jatkumista.
– Kyllä maajoukkuepelejä aina odottaa. Saksan kohtaaminen on todella mielenkiintoista ja se mittaa tasoa. Saksa vieraskentällä on yksi maailman kovimmista kohdattavista joukkueista, Arkivuo sanoi Yle Urheilulle.
Ruotsin pääsarjaseura BK Häckeniä edustava Arkivuo uskoo Kosovon olevan MM-karsintalohkon musta hevonen. Suomen kanssa samassa lohkossa pelaavat myös Islanti, Kroatia, Turkki ja Ukraina.
– Kosovo on taas pieni kysymysmerkki karsintojen avaukseen. Saa nähdä, minkälaisia nimiä siellä loppujen lopuksi pelaa. Materiaalia on ympäri Eurooppaa niin paljon, että Kosovo saattaa olla lohkon yllättäjäjoukkue.
– Mutta he eivät saa yllättää meitä avausottelussa. Kyllä me lähdemme siitä, että Turussa rävähtää kunnolla ja aloitamme karsintamme voitolla. Lähdemme hakemaan hyvää starttia karsinnoille.
Suomi-Kosovo pelataan 5. syyskuuta klo 21.45 alkaen Turun Veritas-stadionilla.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen