Huuhkajien keskikenttäpelaaja löysi peli-identiteettinsä – ”Ymmärrys omaan rooliin on kasvanut”
Kuva: Juha Tamminen
Rasmus Schüller pelasi hienon kauden sekä Djurgårdenissa että Huuhkajissa. Hänen mukaansa hän on löytänyt ja jalostanut omat vahvuutensa entistä paremmin viime vuosien aikana.
Schüller on muutaman viime vuoden aikana kotiutunut keskikentän keskustaan puolustavaan rooliin. Jo vuonna 2013 Huuhkajissa debytoinut Schüller esitti Suomen paidassa parhaita esityksiään syksyn MM-karsintaotteluissa.
– Mielestäni kehityin pelaajana kauden aikana ja oman jalkapallotehokkuuden ymmärtäminen on vahvistunut viimeisten vuosien aikana. Urapolustani on kuoriutunut tietynlainen pelaajaprofiili. Ennen tuli ehkä tehtyä liikaa asioita kentällä, mutta kokemuksen myötä ymmärrys omaan rooliin on kasvanut, ja olen keskittynyt sen roolin täyttämisen tärkeisiin osa-alueisiin. Se prosessi on vain vahvistunut, Schüller miettii Palloliiton verkkosivujen haastattelussa.
Huuhkajien MM-karsinnat päättyivät kirvelevästi, kun jahdattu paikka jatkokarsinnoissa jäi toteutumatta. Siitä huolimatta karsinnat sujuivat Schüllerin mukaan plusmerkkisesti.
– Karsinnoista jäi ihan hyvä maku. Tavoite oli päästä jatkokarsintoihin, joka jäi täyttymättä. Keväällä olisi ollut hieno pelata vielä kovia matseja, mutta meille tuli karsintojen aikana pelejä, joista emme kaivaneet tarvittavia pisteitä ja ne lopulta maksoivat jatkokarsintapaikan. En tarkkaan muista kaikkia Suomen MM-karsintoja, mutta isossa kuvassa tämä oli varmasti yksi parhaimmista MM-karsintasuorituksista eikä meidän tarvitse hävetä. Olimme lähellä vielä viimeisessä pelissä, mutta maailmanmestari Ranska oli liian kova, arvioi Schüller.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen