Huuhkajien keskikenttäpelaaja löysi peli-identiteettinsä – ”Ymmärrys omaan rooliin on kasvanut”
Kuva: Juha Tamminen
Rasmus Schüller pelasi hienon kauden sekä Djurgårdenissa että Huuhkajissa. Hänen mukaansa hän on löytänyt ja jalostanut omat vahvuutensa entistä paremmin viime vuosien aikana.
Schüller on muutaman viime vuoden aikana kotiutunut keskikentän keskustaan puolustavaan rooliin. Jo vuonna 2013 Huuhkajissa debytoinut Schüller esitti Suomen paidassa parhaita esityksiään syksyn MM-karsintaotteluissa.
– Mielestäni kehityin pelaajana kauden aikana ja oman jalkapallotehokkuuden ymmärtäminen on vahvistunut viimeisten vuosien aikana. Urapolustani on kuoriutunut tietynlainen pelaajaprofiili. Ennen tuli ehkä tehtyä liikaa asioita kentällä, mutta kokemuksen myötä ymmärrys omaan rooliin on kasvanut, ja olen keskittynyt sen roolin täyttämisen tärkeisiin osa-alueisiin. Se prosessi on vain vahvistunut, Schüller miettii Palloliiton verkkosivujen haastattelussa.
Huuhkajien MM-karsinnat päättyivät kirvelevästi, kun jahdattu paikka jatkokarsinnoissa jäi toteutumatta. Siitä huolimatta karsinnat sujuivat Schüllerin mukaan plusmerkkisesti.
– Karsinnoista jäi ihan hyvä maku. Tavoite oli päästä jatkokarsintoihin, joka jäi täyttymättä. Keväällä olisi ollut hieno pelata vielä kovia matseja, mutta meille tuli karsintojen aikana pelejä, joista emme kaivaneet tarvittavia pisteitä ja ne lopulta maksoivat jatkokarsintapaikan. En tarkkaan muista kaikkia Suomen MM-karsintoja, mutta isossa kuvassa tämä oli varmasti yksi parhaimmista MM-karsintasuorituksista eikä meidän tarvitse hävetä. Olimme lähellä vielä viimeisessä pelissä, mutta maailmanmestari Ranska oli liian kova, arvioi Schüller.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Tallinnan KHL-hankkeen puuhamies: ”Haluamme nostaa virolaisen jääkiekon Jokerien tasolle”
- Tero Pitkämäellä yksi MM-muisto ylitse muiden – ”Se jätti pikkupoikaan jäljen”
- Alppitähti Lindsey Vonn juhlisti synttäreitään viattomalla bikinikuvalla – fanit sekosivat: ”P**seesi on mieletön”
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Neljä Englannin liigan perustajaseuraa pelaa nyt Valioliigassa – tiedätkö ketkä ja missä ovat muut?