Huuhkajien hyökkääjä tavoittelee paluuta maajoukkueeseen monivaiheisen kauden jälkeen – ”Ollut jo vähän ikävä”
Rasmus Karjalaista ei ole nähty Huuhkajien paidassa lähes vuoteen, kun hän koki vakavan loukkaantumisen viime keväänä. Tänä vuonna hän haluaa ottaa paikkansa takaisin.
Karjalaisen kaulasta repeytyi verisuoni viime keväänä harjoituksissa ja se olisi pahimmassa tapauksessa voinut olla hengenvaarallinen. Karjalainen joutui olemaan täysin liikkumatta kuukausia. Lopulta saatuaan lääkäreiltä vihreän valon, Karjalainen teki sopimuksen Superettanissa pelaavan Helsingborgin kanssa ja pääsi todenteolla kuntouttamaan itseään.
Karjalaisen syksy päättyi lopulta onnistuneesti, kun Helsingborg nousi Allsvenskaniin Karjalaisen iskiessä ratkaisumaalin.
– Tietyllä tapaa syksy meni kuten kesällä suunniteltiin. Helsingborg on iso seura, joka kuuluu Allsvenskaniin. Tarkoitus oli saada alemmalla sarjatasolla itseni kuntoon ja sitten nousta seuraavaksi kaudeksi Allsvenskaniin. Nyt pääsen lähtemään kauteen 2022 ikään kuin puhtaalta pöydältä. Pelaan taas Allsvenskanissa ja isossa seurassa. Mielestäni tämä oli fiksu siirto molempien kannalta, Karjalainen toteaa Palloliiton verkkosivuilla.
Karjalainen oli mukana vielä kevään MM-karsintaotteluissa, mutta joutui lähtemään kesken leirityksen hänen vammansa vakavuuden selvittyä. Tällä kaudella Karjalainen haluaa ottaa paikkansa takaisin Huuhkajissa.
– Senkin takia oli tärkeä päästä Allsvenskaniin. Tiesin, että Superettanista on vaikea nousta maajoukkueeseen ja tiesin, että syksyn olen varmasti sivussa maajoukkuekuvioista. Olen kuitenkin aina asettanut itselleni pidemmän aikavälin tavoitteita ja paluu maajoukkueeseen on yksi suurimmista tavoitteista.
– Rakastan vetää Suomen paidan päälle ja olla Huuhkajien kanssa. Siellä on niin hyvä henki ja ryhmädynamiikka. Tässä on ollut jo vähän ikävä. Siitä on melkein vuosi, kun lähdin silloin MM-karsintaottelun jälkeen Kalastajantorpalta, tunnelmoi Karjalainen.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Tappara-kipparilla vahva luotto: ”Uudet jutut ovat edessä”
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Liiga-seura teki yllättävän hankinnan – kiinnostaako ketään?
- Mieletön peppukuva! Suomalainen aiturikaunotar räväytti – ”Niin seksikästä”
- TPS:n päävalmentaja CHL-pettymyksestä: ”Taso ei vaan siinä vaiheessa kautta riittänyt”
- Aino-Kaisa Saarista ahdisteltiin autossa: ”Yritti pussailla ja vaikka mitä”