Huuhkajavalmentaja Kanerva: ”Brassit finaaliin”
Kuva: Getty Images
Huuhkajien valmentajiin kuuluva entinen maajoukkueen sotaratsu Markku Kanerva uskoo, että kotijoukkue Brasilia marssii MM-finaaliin. ”Rive” Kanerva on sitä mieltä, että vastoinkäymiset ovat kasvattaneet vahvasti Brasilian yhteishenkeä.
– Vastoinkäymiset, eli Neymarin loukkaantuminen ja Thiago Silvan pelikielto, kasvattavat yhteishenkeä sekä taistelutahtoa. Samalle vastoinkäymiset lievittävät ennakko-odotuksia, Kanerva arvioi.
– Monissa marinadeissa keitetty koutsi Big Phil Scolari pystyy psyykkaamaan joukkueensa voittoon fanaattisen kotiyleisön avustuksella.
Kanervan mielestä Saksan kone ei sittenkään ole riittävä siihen, että joukkue pelaisi ensi sunnuntaina Rio de Janeiron Maracanalla.
– Saksan kone sakkaa maalisuoralla ja pronssiottelu kutsuu. Pienet yksityiskohdat ratkaisevat pelin, kuten erikoistilanteet, henkilökohtaiset virheet ja onnistumiset.
– Tämä yhtälö tuo tulokseksi 2-1 Brasilialla, Kanerva laskee.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan