Huuhkajatähdillä synkkää… – Maaleja menee eikä maaleja tule
Kuluvan vuoden alku on ollut synkkä ajanjakso Huuhkajien suurimmille tähdille. Vuoden urheilijaksi valittu Lukas Hradecky elää Leverkusenin kanssa kehnoa jaksoa – asemat Bundesliigassa ovat pudonneet rajusti, sillä kuluvan vuoden otteluista on voitettuna vain yksi ja tasapelejäkin on yksi. Tappiota on tullut paljon ja joukkue on vajonnut sarjataulukossa muutaman pykälän.
Leverkusenin syntinä on ollut tehottomuus – paikkoja luodaan, mutta palloja ei saada sisään. Hradecky on pelannut kelvollisesti, mutta kun verkko ei heilu toisessa päässä, ei pisteitäkään tule.
Hradeckyn edeltäjä Vuoden urheilijana, Teemu Pukki, ei ole vielä päässyt verkkoja tämän vuoden puolella heiluttamaan. Muutama ottelu jäi väliin kylkivamman vuoksi, mutta kahdessa viimeisessä ottelussa on vastuuta tullut paljon. Kummassakin näistä peleistä Norwich jäi nollille – kummallekin pelille oli myös merkillepantavaa, ettei Norwich luonut juuri lainkaan tilanteita: Teemu Pukki oli usein pelattavana, mutta syöttöjä ei tullut tai sitten keskikenttämiehet yrittivät yltiöpositiivisia laukauksia.
Joka tapauksessa, jo kaksi maalitonta tasapeliä otteluissa, joista oli varmasti budjetoitu paljonkin pisteitä, ovat heikentäneet Norwichin asemaa. Kärkipaikka on yhä hallussa, mutta tilanne alkaa käydä tukalaksi.
Suomalaisittain täytyy toivoa, että sekä Leverkusen että Norwich löytävät taas parhaan vireensä. Näitä kahta pelaajaa Huuhkajat tarvitsee huippukuntoisina maaliskuussa alkaviin MM-karsintoihin.
V sport kanavat sekä Elisa viihde Viaplay seuraavat Huuhkajien tähtien otteita: Bundesliiga, Championship sekä Huuhkajien tulevat maaliskuun ottelut kuuluvat kanavan tarjontaan.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Annina Rajahuhta: ”Ylivoima ratkoo pelejä”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun