Huuhkajat pelaa Bosnia-ottelussa tällä viikolla kuolleen jalkapallolegendan muistolle
Kuva: Getty Images
Huuhkajat pelaa lauantaina EM-karsintaottelun Tampereella Bosnia-Hertsegovinaa vastaan tällä viikolla kuolleen Leo Houtsosen muistolle.
Suomalaisen jalkapallon legendoihin kuuluva Houtsonen pelasi A-maajoukkueessa 48 ottelua ja voitti urallaan kolme Suomen mestaruutta. Hän kuoli sairauden murtamana keskiviikkona 60 vuoden iässä.
– Meitä kohtasi suru-uutinen. Leo Houtsonen menehtyi, eli yksi meistä Palloliiton nimeämistä gladiaattoreista on poissa.
– Se oli kova isku tietenkin. Haluan esittää henkilökohtaisesti ja joukkeena osaltani surunvalittelut Leo Houtsosen omaisille ja läheisille. Me tullaan pelaamaan Leo Houtsosen muistolle huomenna, päävalmentaja Markku Kanerva kommentoi perjantain lehdistötilaisuudessa.
Suomen ja Bosnia-Hertsegovinan välinen EM-karsintaottelu lauantaina 8.6. näkyy Viasat Jalkapallo -kanavalla, suoratoistopalvelu Viaplayssa ja Viafreessä. Lähetys alkaa ennakkostudiolla klo 18.00.
LUE MYÖS:
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin