Huuhkajakippari Tim Sparvin unelmista toinen toteutui – ManU-pesti jäänee haaveeksi
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien kapteeni Tim Sparvilla oli lapsena kaksi unelmaa.
Toinen unelmista oli pelata Suomen maajoukkueessa ja päästä arvoturnaukseen. Se unelma toteutui, mutta kisat siirtyivät kesälle 2021.
– Totta kai se harmittaa vähän meitä kaikkia, olemme odottaneet aika pitkään, että pääsisimme pelaamaan kisoissa, Sparv toteaa Suplan Me mennään kisoihin podcastissa.
Sparv pitää päätöstä kuitenkin oikeana.
– Viisas päätös UEFA:lta, ainoa oikea ratkaisu tällä hetkellä. Vastuutonta olisi ollut pelata kisat tänä kesänä. Pitää vaan olla kärsivällisiä, kisat on sitten ensi kesänä. Urheilullisesti se harmittaa, joukkue oli iskussa ja täynnä itseluottamusta. Olimme valmiita mennä haastamaan, Sparv manailee.
Sparv paljastaa myös lapsuuden unelmansa Me mennään kisoihin podcastissa.
– Minulla oli nuorena kaksi unelmaa, pelata ManU:ssa, en usko, että se toteutuu, toinen oli päästä kisoihin ja pelata Suomen maajoukkueessa, Sparv toteaa.
Lähde: Suplan Me mennään kisoihin podcast
LUE MYÖS:
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin