Hurja ehdotus: Siirretään Valioliigan loppukauden kaikki ottelut Australiaan
Kuva: Getty Images
Englannin Valioliigakautta on jäljellä vielä 92 ottelun verran ja kauden jatkamisesta Englannissa on väännetty pitkään. Viimeisimmän suunnitelman mukaan kautta jatkettaisiin kesäkuun puolivälissä ja kaikki loput ottelut pelattaisiin puolueettomilla kentillä – mutta missä?
Englantilaisstadioneita on jo käyty läpi 8-10 soveltuvan pelipaikan löytämiseksi. Nyt australialainen agentti Gary Williams on heittänyt ilmoille kuitenkin paljon villimmän ajatuksen. Valioliigaseuroja Australiaan leirille aiemmin järjestellyt Williams esittää koko Valioliigakauden lopun pelaamista Perthissä, Australiassa.
– Ajoitus on kaikin puolin aivan loistava, Williams sanoi ABC Grandstandille.
Taustalla on se tosiasia, että koronatilanne Australiassa on huomattavasti parempi kuin Brittein Saarilla. Käytännössä matkassa on kuitenkin monta mutkaa. Pelipaikat pitää varmistaa, neuvotella seurojen edustajien kanssa samoin kuin Australian viranomaisten, pelaajien pitäisi sitoutua ensin kahden viikon karanteeniin ja sen lisäksi kaikkien 20 Valioliigaseuran tulisi hyväksyä 92 ottelun pelaaminen Perthissä.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Marsilaisetkin huomaisivat heti VAR:n suosivan Real Madridia” – Barcan puheenjohtajaehdokas laukoo kovilla
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Aleksander Barkov juhli tähdistöottelun voittoa