Huippuvireinen Antti Raanta: “Minulla kävi vain säkä tänään”

Antti Raanta valittiin ottelun parhaaksi pelaajaksi kun New York Rangers voitti Arizonan 4-1. Raanta torjui ottelussa 39 laukausta.
Raanta on pelannut tällä kaudella kolme ottelua ja kaikista on tullut voitto. Häntä kohti on lauottu 85 kertaa ja taakse on mennyt ainoastaan kaksi kiekkoa. Torjuntaprosentti on uskomaton 97,6. Nollapelikin oli lähellä, mutta Arizonan Shane Doan onnistui maalinteossa ylivoimalla vain 4,6 sekuntia ennen ottelun loppua.
– Minulla kävi vain säkä tänään, joten ehkä he ansaitsivat sen yhden maalin. Nollapeli on aina vain bonus, voitot ovat tärkeimpiä. Tämä oli aika hullu ottelu, tuli paljon ihmeellisiä pomppukiekkoja, Raanta kertoi New York Postille.
Valmentaja Alain Vigneault ylisti vuolaasti suomalaisvahtiaan.
– Ilman epäilyksen häivää, hän oli tänään fantastisen hyvä. Maalivahtipeli on aina yksi iso osa-alue jääkiekossa, tänään me voitimme pelin juuri sillä osa-alueella.
Rangersin toinen maalivahti on ruotsalaishuippu Henrik Lundqvist, jonka torjuntaprosentti on myös kova 94,7. Lundqvist on pelannut 11 kauden otteluista.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kuva: Seksikäs ampumahiihtäjä poseeraa alasti
- Maailman paras pelaaja taas kohta Barcasta? – ”Niin älykäs pelaaja!”
- Mäkilegenda Matti Nykänen raivoissaan: ”Ihan täyttä kusetusta ja hyväksikäyttöä”
- ”Rakastan pyllyäsi” – Suomalaisen NHL-pelaajan 19-vuotias tyttöystävä mielettömässä bikinikuvassa