HS: VPS:n tummaihoisten pelaajien kohtelu kuohuttaa – ”Itketti ja hävetti”
Kuva: Juha Tamminen
VPS saapui lauantaina Uumajasta Ruotsista harjoituspelimatkalta. Tulli otti tarkastukseen kuusi joukkueen pelaajaa.
Kapteeni Sebastian Strandvall tviittasi aiheesta ja sai Helsingin Sanomat tarttumaan asiaan.
– Saavuimme juuri joukkueen kanssa Uumajan pelireissulta Vaasan satamaan. Suomen tullin työntekijät pysäyttivät ”satunnaisesti” kaikki joukkuejäsenet joiden ihonväri ei ole valkoinen. Itketti ja hävetti, Strandvall kirjoitti.
VPS:n päävalmentajan Petri Vuorisen mukaan pysäytettyjen joukossa olivat jamaikalainen Steven Morrissey, kamerunilainen Alain Richard Ebwelle, Xahne Reid sekä Suomen kansalaiset Momodou Sarr, Fabrice Gatambiye ja Samba Sillah.
Tullin valvontajohtajan Sami Rakshitin mukaan laivalla oli tullin kohdehenkilö.
– Hänet on haluttu tarkastukseen, ja häntä on etsitty. Meillä ei ole ollut kohdehenkilön kuvaa käytettävissä. Sen takia on selvitetty matkustusasiakirjoja, jotta löytäisimme kohdehenkilön, Rakshit sanoi HS:lle.
Miksi pelaajille ei ole kerrottu perustetta tarkastukseen?
– Kenellekään ulkopuoliselle ei kuulu se, mitä olemme tekemässä. Näihin pelaajiin ei ole kohdistettu tullitarkastusta, heiltä on ainoastaan kysytty henkilöpaperit.
Rakshitin mukaan kohteena ollut henkilö löytyi laivalta. Rakshitin mukaan kohde ja tarkastus oli kirjattu asianmukaisesti.
Saavuimme juuri joukkueen kanssa Uumajan pelireissulta #vaasa:n satamaan. @SuomenTulli:n työntekijät pysäyttivät ”satunnaisesti” kaikki joukkuejäsenet joiden ihonväri ei ole valkoinen. Itketti ja hävetti. #Suomi
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun