HPK:n kapteeni toiveikkaalla mielellä – ”Peli kerrallaan tässä mennään”

Vuoden alussa HPK:n paikka playoffseissa näytti utopistiselta, mutta vahva alkuvuosi on nostanut joukkueen mukaan taisteluun.
– Toiveikkaalla mielellä, mutta peli kerrallaan tässä mennään, HPK:n kapteeni Markus Nenonen toteaa Liigan verkkosivuilla.
Nenonen tiedostaa sarjatilanteen hyvin. Kompurointeihin ei ole enää varaa, mikäli pelejä halutaan jatkaa runkosarjan jälkeen.
– Alkukaudesta meillä oli hirveästi kyllä yritystä, mutta emme saaneet tulosta. Sitten kiinnitimme entistä enemmän huomiota peruspuolustamiseen. Se on kuitenkin kaiken kivijalka. Vähitellen aloimme saada tulosta ja se toi helpotusta pelaamiseen, Nenonen sanoo.
Lähde: Liigan verkkosivut
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa