Hollantilaislegenda Wesley Sneijder siirtyy Qatariin – viimeinen etappi uralla?

Ajax, Real Madrid, Inter – ja toki Hollannin A-maajoukkue – Wesley Sneijderin ura jalkapallokentillä on ollut komea, mutta nyt veteraanilla näyttää olevan edessä viimeinen etappi.
Viime kesänä ilmaisella siirrolla Galatasaraysta Nicen riveihin siirtynyt Sneijder ei Ranskan Ligue 1:ssä löytänyt enää entistä loistoaan ja nähtiin kentällä vain neljässä ottelussa. Hollantilaista huhuttiin vahvasti siirtyväksi MLS-liigaan LA Galaxyyn, mutta toisin kävi.
Sneijder paljasti itse ranskalaislehti RTL Boulevardille siirtyvänsä qatarilaisseura Al-Gharafan riveihin.
– Se tulee olemaan hieno kokemus ja mukava muutos. Olen iloinen voidessani perheeni kanssa kokea tällaisen jakson, Sneijder totesi.
Peräti 133 A-maaottelua Hollannin riveissä pelannut 33-vuotias Sneijder on maansa kaikkien aikojen eniten A-maaotteluita pelannut pelaaja.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin