Hollantilainen epäonnensoturi: ”Tuntuu kuin kaikki kova työ olisi mennyt hukkaan”
Kuva: Getty Images
Miesten 1500 metrin pikaluistelun loppuratkaisu meni harvinaisen tiukalle ja maalikameran kuvia tutkittiin pitkään ennen kuin puolalainen Zbigniew Brodka julistettiin voittajaksi – 0,003 sekunnin erolla hollantilaiseen Koen Verweijn edellä.
Puolalainen löi tauluun 17. parissa ajan 1.45,00 ja myöhemmin luistelleen Verweijn kohdalla kello pysähtyi täsmälleen samaan aikaan. Verweij ehdittiin jo julistaa olympiavoittajaksi, mutta maalikameran kuvan tarkempi tarkastelu käänsi sijoitukset päinvastoin.
– Minun pitäisi olla iloinen hopeasta, mutta tämä tuntuu suurelta tappiolta. Juuri nyt tuntuu kuin kaikki kova työni ei olisi ollut minkään arvoista, Verweij sanoo kisajärjestäjien verkkosivuilla.
Brodkan tunnelmat olivat luonnollisesti päinvastaiset.
– En tiennyt heti voittaneeni, koska Verweijn nimi oli taululla ykkösenä. Oli uskomaton tunne kun asia selvisi, Brodka sanoi.
– Kukitusseremoniassa sanoin hänelle olevani pahoillani, mutta tällaista urheilu on. Minusta pitää olla kuitenkin vain yksi olympiavoittaja; olisin sanonut saman vaikka olisin hävinnyt.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan