HJK-legenda: Brugge ei pelota
Kuva: Getty Images
HJK:n joukkueenjohtajaa ja entistä legendaarista peluria Markku Peltoniemeä ei Club Brugge pelota, vaan sen kaatoon lähdetään hyvällä itseluottamuksella.
Peltoniemi ampui 60-luvulla maalin Manchester Unitedin verkkoon Helsingissä ja oli pelaajana kaatamassa kotikentällä isojakin seuroja, joten myöskään belgialaisten vieraiden edessä ei nöyristellä.
– Samanlaista peliä kuin Kööpenhaminassa ensimmäisellä puoliajalla ja kotikenttä tuo sen tarvittavan lisän, että voidaan hyökätä enemmän. Ei pelota Brugge meidän kotikentällä, Peltoniemi toteaa.
– Kotikentästä on meille selvä etu. Me ollaan pelattu vuosia keinonurmella ja tämä pelaajasukupolvi on käyttänyt niitä talviharjoittelussa junnusta lähtien. Pallon liikuttelu ja kääntyminen on erilaista ja nämä edut meidän pitää kotiotteluissa hyödyntää.
HJK – Club Brugge torstaina klo 22.05 Sonera Stadiumilla.
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun