HJK hävisi häntäpään joukkueelle – HIFK avasi voittotilinsä
Veikkausliigaa pelattiin keskiviikkona täysi kierros. KuPS vankisti asemiaan sarjakärjessä HJK:n hävittyä.
HJK koki toisen peräkkäisen tappionsa ja ottelu oli samalla kolmas ilman voittoa. Viikonloppuna HJK taipui kotonaan AC Oululle 0-1 ja nyt se hävisi IFK Mariehamnin vieraana 1-2. Voitto oli IFK:lle vasta kauden toinen.
Samaan aikaan KuPS nousi tappioasemasta 2-1-voittoon AC Oulusta. KuPS johtaa sarjaa nyt kolmen pisteen erolla HJK:hon ja sillä on ottelu vähemmän pelattuna.
FC Hongan vahva alkukausi sai jatkoa 1-0-voitolla VPS:sta. Honka on kolmanenta kolme pistettä HJK:ta perässä, mutta samalla kaksi ottelua vähemmän pelanneena.
HIFK sai synkkään tilanteeseensa hieman valoa nappaamalla kauden avausvoittonsa kaadettuaan Ilveksen vieraskentällä 1-0. Voitosta huolimatta HIFK jatkaa sarjan jumbosijalla.
FC Lahden vaikea kausi sai jatkoa, kun lahtelaiset hävisivät FC Interille 1-5. Lahden tilannetta vaikeutti Alan Henriquen 27. minuutilla saama punainen kortti. Kaksi maalia tehnyt Benjamin Källman pelasi samalla viimeisen ottelunsa Interin paidassa.
SJK:n tilanne ei myöskään helpottunut, kun se menetti kahdesti johtoaseman FC Hakaa vastaan ja pisteet tasattiin 2-2-numeroin.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Suomen U21-maajoukkue valittu kesäkuun turnaukseen – lähes koko joukkue Veikkausliigasta
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla