HJK hankki uuden pelaajan – ”Istuu hyvin pelitapaan”
Kuva: Juha Tamminen
Puolan pääsarjassa pelannut laitahyökkääjä Santeri Hostikka tuo lisää vaihtoehtoja HJK:n laitapelaamiseen.
HJK ja Santeri Hostikka, 23, ovat tehneet loppukauden ja kauden 2022 kattavan sopimuksen.
– Santeri on juoksuvoimainen laitapelaaja, joka pystyy luomaan hyökkäyskomanneksella laadullisia ylivoimia etenkin laitakaistalla, ja näin ollen hän istuu hyvin HJK:n pelitapaan. Sopimus tuo myös tärkeää jatkuvuutta ensi kauteen, kertoo HJK:n urheilu- ja kehitysjohtaja Miika Takkula.
Santeri Hostikka aloitti pelaajauransa PK Keski-Uusimaan junioreissa ja eteni seuran edustusjoukkueeseen, jossa hän pelasi Kakkosta kausina 2014–2015. Kaudeksi 2016 Hostikka siirtyi FC Lahteen, jossa hän teki Veikkausliigadebyytin huhtikuussa samana vuonna. Vuonna 2019 hän teki sopimuksen Puolan pääsarjajoukkueeseen Pogoń Szczeciniin, jossa hän pelasi 32 ottelua ja teki yhden maalin.
Maaliskuussa 2016 hän teki ensiesiintymisensä Suomen U19-maajoukkueessa ja on siitä lähtien pelannut nuorisomaajoukkueissa yhteensä 11 ottelua.
– Innostuneilla fiiliksillä tulen Helsinkiin ja HJK:hon. Odotan, että pääsen joukkueen mukaan treeneihin ja otteluihin. Olen varma, että pystyn tuomaan joukkueeseen lisää hyökkäysvoimaa ja auttamaan joukkuetta saavuttamaan tavoitteemme tällä kaudella ja tulevaisuudessa, hehkuttaa Santeri Hostikka.
Lähde: HJK
LUE MYÖS:
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus