HJK hankki lisävoimaa Uudesta-Seelannista
HJK julkisti sunnuntaina sopimuksen uusiseelantilaisen Logan Rogersonin kanssa. 22-vuotias laitapelaaja liittyy hallitsevan Suomen mestarin riveihin 1+2-vuotisella sopimuksella.
Rogerson on Wanderers SC:n ja Wellinton Phoenixin kasvatti ja Uuden-Seelannin nuorisomaajoukkueiden pelaaja. Hän tulee HJK:n riveihin Auckland City FC:stä, jota hän on edustanut vuodesta 2019. Sitä ennen hän edusti pari vuotta saksalaista FC Carl Zeiss Jenaa, joka pelaa 3. Bundesliigaa.
– On pitkä matka Uudesta-Seelannista Helsinkiin, mutta olen erittäin iloinen, että olen täällä tässä kauniissa kaupungissa. HJK on menestyksekäs seura, jolla on hieno historia.
– Aion tehdä parhaani, jotta voitamme lisää pokaaleja. Odotan myös innoissani, että pääsen pelaamaan seuran kannattajien eteen heti, kun se on turvallisesti mahdollista, sanoo Rogerson HJK:n verkkosivuilla.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun
- Sankari vietti tuplajuhlia – Helmarit voiton makuun
- Olipas lähellä – Suomelle silti huippusijoitus
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa