HIFK:ssa rakennetaan palapeliä menestykseen: ”Haluamme olla Suomen isoin ja menestynein”
Tobias Salmelainen aloitti HIFK:n urheilujohtajana marraskuussa 2017 ja on aloittanut kiivaasti Liigajoukkueen rakentamisen tuleville kausille.
Ensimmäiset jatkosopimukset Salmelaisen urheilujohtajan aikakaudella tehtiin Atte Engrenin, Thomas Nykoppin sekä Micke Åstenin kanssa. Markus Kankaanperä saapui IFK:hon loppukauden lainasopimuksella Sportista.
Ensi kauden joukkueen rakentaminen on hyvällä mallilla. Salmelaisella on selkeä visio miten menestyvä joukkue rakennetaan ja hän tietää millaisia pelaajia hän IFK:hon haluaa.
– Luisteluvoima on nykypäivän jääkiekossa äärimmäisen tärkeää. Meillä täytyy olla luisteluvoimaisia pelaajia. Myös pukukopissa täytyy olla erilaisia pelaajia ja erilaisia luonteita. Emme voi valita joukkueeseen pelkästään 30 vahvaa luonnetta. IFK:n pitää olla seura, johon pelaajat haluavat tulla, Salmelainen painottaa HIFK:n verkkosivujen haastattelussa.
HIFK:lla on tähtäin olla Suomen suurin ja sen eteen toimistolla paiskitaan koko ajan töitä.
– On aikamoinen palapeli löytää oikeat ihmiset sinne pukukoppiin. Haluamme olla Suomen isoin ja menestynein seura. Matka on kesken, mutta olemme tällä hetkellä oikealla tiellä, Salmelainen toteaa.
Lähde: HIFK:n verkkosivut
LUE MYÖS:
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa