HIFK tiedotti jälleen jatkosopimuksesta – valmentaja: ”Ensimmäisiä, jotka halusin mukaan joukkueeseen”

Viime kauden päätteeksi karsintojen kautta Veikkausliigasta pudonnut Helsingin IFK on tehnyt yksivuotisen jatkosopimuksen Jani Bäckmanin kanssa.
Bäckman, 29, aloittaa nyt neljännen kautensa HIFK:ssa. ”Bäri” siirtyi HIFK:hon alun perin 2015 PK-35 Vantaan riveistä. Keskikentällä tai puolustajan tontilla viihtyvä Bäckman on pelannut uransa aikana myös FC Viikinkien, Klubi 04:n, FC Hongan, FC Lahden, Hakan ja Jaron paidassa.
– Totta kai on hyvät fiilikset kun saa allekirjoittaa jatkosopimuksen HIFK:n kanssa. HIFK on sen verran poikkeuksellinen yhteisö, hyvällä tavalla. Myöskin näkemykset uuden valmennuksen kanssa kohtasivat nopeasti. Näistä syistä oli helppo kirjoittaa jatkosopimus, Bäckman perusteli HIFK:n sivuilla.
– Tulevalta kaudelta odotan ennen kaikkea jalkapallon tuomaa hyvää fiilistä. Halu pelata on kova ja sitä kautta myös oma motivaationi tulevaa kautta kohtaan on korkealla. Uskon että joukkueessa on hyvä tekemisen meininki. Kunhan yhdessä tekemisen peruspilarit ovat kunnossa niin tuloksetkin ovat sitä myötä positiivisia ensi kaudella.
HIFK:ta ensi kaudella Ykkösessä käskyttävä päävalmentaja Teemu Kankkunen on tyytyväinen Bäckmanin kontrahtista.
– Bäri on huikea joukkuepelaaja joka pitää huolen siitä, ettei peli- tai harjoituskentällä pääse intensiteetti laskemaan. Kenttien agitaattori, joka maineestaan huolimatta on varsin varmaotteinen ja luotettava pallollisessa pelissä. Kykenee pelaamaan useassa roolissa. Se tarjoaa valmennukselle erilaisia vaihtoehtoja kenttäryhmityksen suhteen. Ensimmäisiä, jotka itse halusin mukaan joukkueeseen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kuva: Seksikäs ampumahiihtäjä poseeraa alasti
- Maailman paras pelaaja taas kohta Barcasta? – ”Niin älykäs pelaaja!”
- Mäkilegenda Matti Nykänen raivoissaan: ”Ihan täyttä kusetusta ja hyväksikäyttöä”
- ”Rakastan pyllyäsi” – Suomalaisen NHL-pelaajan 19-vuotias tyttöystävä mielettömässä bikinikuvassa