HIFK solmi jatkosopimuksen – pelaajalla erikoinen tavoite alkavalla kaudella
Kuva: Juha Tamminen
Helsingin IFK on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Jani Bäckmanin kanssa.
28-vuotias Bäckman pelasi viime kaudella Veikkausliigassa 18 ottelua, joissa keskuspuolustajana tai alempana keskikenttäpelaajana viihtyvä monipuolinen pelaaja teki kaksi maalia ja antoi kolme maalisyöttöä.
– Kyllähän kauden jälkeen pitkään mietittiin, että mikä oli tilanne. Minulla ei kuitenkaan ollut juurikaan muita vaihtoehtoja kuin HIFK ja jatkosopimuksesta on tietysti todella hyvät fiilikset. Joukkue on täynnä mukavia kundeja niin mikäs täällä on pelaillessa, Bäckman kertoo HIFK:n sivuilla.
– Kaudella 2015 tein yhden maalin ja viime kaudella kaksi. Ensi kaudella menee siis varmasti maaginen kolmen maalin raja rikki, Bäckman sanoo luottavaisena.
Tuleva kausi on Bäckmanille kolmas peräkkäinen HIFK:ssa. Hän on pelannut uransa aikana yhteensä 94 ottelua Veikkausliigassa. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvona nähty Bäckman on pelannut urallaan myös FC Hongassa, Hakassa, Klubi 04:ssa, FF Jarossa, FC Lahdessa, Viikingeissä ja PK-35 Vantaassa.
– HIFK on ensimmäinen joukkue aikuistasolla, jossa olen pelannut kolme vuotta putkeen. Se on hieno homma ja on upeaa jatkaa juuri IFK:ssa. 100 pelatun liigaottelun rajapyykki lähestyy ja sen rikkominen ensi kaudella on minulle yksi isoimmista merkkipaaluista urallani, liigadebyyttinsä kaudella 2008 tehnyt Bäckman sanoo.
Ensi kaudella Bäckman aikoo toteuttaa pitkäaikaisen unelmansa.
– Olen nyt kaksi kautta pelannut HIFK:ssa ja en ole vielä kertaakaan päässyt pyörällä harjoituksiin. Töölön asunnossamme alkoi putkiremontti kauden 2014 alussa ja se venähti niin pitkälle, että pääsimme vasta lokakuussa 2015 muuttamaan takaisin. Nyt ensi kaudella pääsen polkemaan fillarilla Soneralle ja se on aika siistiä, Bäckman riemuitsee.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- Arsenalin ex-topparilta selkeä viesti – näiden kahden tähden pitäisi lähteä
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Komarov hyökkää Leijonien ykkösketjussa – katso kentälliset
- Ranska ja Kanada 1-1 tasatilanteessa
- Ruotsi pitää oven auki NHL-pelaajille
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?