Futistähden karmea vuosi päättyi käärmeen löytymiseen – ”Hän lupaa nyt pysyä häkissään”
Kuva: Getty Images
Nicklas Bendtnerin vuosi jalkapallokentillä ei ollut paras mahdollinen. Vastoinkäymisiä riitti myös siviilipuolella.
Tanskalainen Nicklas Bendtner teki syksyllä 2014 kolmen vuoden sopimuksen Bundesliigaseura Wolfsburgin kanssa. Sopimus kuitenkin purettiin huhtikuussa 2016 yhteisymmärryksessä. Hyökkääjä pelasi 13 sarjaottelussa ja teki kaksi maalia.
Tammikuussa 29 vuotta täyttävä Bendtner kirjoitti syksyllä kaksivuotisen sopimuksen Englannin Championshipissä pelaavan Nottingham Forestin kanssa. Joukkue on sarjassa sijalla 18. Eroa tippujan paikalle on vain kuusi pistettä.
Jotta Bendtnerin vuosi olisi mahdollisimman mollivoittoinen, tietävät tanskalaislehdet kertoa, että miehen puoliso Julie Zangenberg jätti futaajan ja löysi uuden kumppanin rinnalleen.
Loppuvuoden hyvä uutinen kuitenkin on Bendtnerin lemmikin löytyminen. Scofield-niminen käärme nimittäin oli kadoksissa kahden kuukauden ajan, mutta on nyt löytynyt.
Nicklas Bendtner on pelannut urallaan lisäksi Arsenalissa, Birminghamissa, Sunderlandissä ja Juventuksessa sekä Tanskan maajoukkueessa. Hyökkääjää ei ole urallaan tunnettu kaikista vaatimattomimpana persoonana.
LUE MYÖS:
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- Valtteri Bottas säväytti F1-testeissä
- F1-testit pyörähtivät käyntiin Bahrainissa – Valtteri Bottas pääsi vauhtiin
- Viaplayn dokumenttisarja ”Max Verstappen – New Ground” katsottavissa yksinoikeudella
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä
- F1-testit jatkuvat Bahrainissa keskiviikkona
- Minsk terveiset 20.5.2014
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen