FIFA:lta kovaa tekstiä Diego Maradonalle – ”Hän saa porttikiellon kaikille MM-stadioneille”

Diego Maradona saattaa olla jalkapallossa supertähti, mutta jopa hänen täytyy kunnioittaa muita kannattajia stadioneillla.
Maradona menetti jo statuksensa ”hyvän tahdon lähettiläänä” ja on nyt saanut myös varoituksen. Hänen täytyy käyttäytyä ja olla hyvässä kunnossa, jos hän haluaa päästä sisään stadioneille.
FIFA:n toimitusjohtajana MM-kilpailuissa toimiva Colin Smith kertoi toimittajille, että Argentiinalainen legenda on tärkeä osa lajia ja sen mainostamista maailmalle.
– Maradona on yksi kaikkien aikojen parhaista pelaajista maan päällä. Tottakai hänellä on iso rooli lajin mainostamisessa.
– Toivomme kuitenkin kaikkien pelaajien, henkilökunnan, kannattajien ja kaikkien muidenkin käyttäytyvän toisiaan kohtaan kunnioittavasti, Smith sanoi.
– Mikäli käytös jatkuu Argentiina-Nigeria-pelin kaltaisena, hän saa porttikiellon kaikille MM-stadioneille, hän päätti.
Maradona näytti kyseisessä pelissä keskisormea Argentiinan tehtyä 2-1-maalin.
Ranska ja Argentiina kohtaavat tänään kello 17 Sotshissa pelattavassa ottelussa.
Lähde: ESPN

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin