FIA:n kilpailujohtaja: “Puheet turvallisuuden heikkenemisestä ovat roskaa”

Moni on kritisoinut, että uusi vähemmän kommunikaatiota tiimin ja kuljettajan välillä kisan aikana salliva radiosääntö olisi turvallisuusriski.
FIA:n kilpailujohtaja Charlie Whiting tyrmää kuitenkin puheet.
– Mitään turvallisuuden kannalta tärkeää informaatiota ei tietenkään pimitetä, tuollaiset puheet ovat täysin turhia. Kaikki turvallisuuteen liittyvät viestit ovat täysin sallittuja. Tiimien on vain oltava tarkkana sen kanssa, että he lähettävät juuri oikeita viestejä.
– Toki tiimien ja kuljettajien on nyt pytyttävä monissa asioissa pystyttävä kommunikoimaan ilman radiota. Vaikka kuljettajat joutuvat nyt itse tekemään päätöksiä erilaisten asetusten kanssa, en usko siitä syntyvän heille mitään ongelmia, Whiting sanoi Autosportille.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta