Ex-suomalaispelaaja jakaa Leijonien NHL-tähdelle ylistystä – vertasi kovaan kaveriin: ”Helvetin fiksu”
Kuva: Getty Images
Leijonista tuttu Sebastian Aho on pelaaja, jonka entinen NHL-ammattilainen Sami Helenius arvostaa korkealle.
Hyökkääjä Aho, 20, on tehnyt tällä kaudella Carolina Hurricanesin riveissä 48 ottelussa pisteet 18+21=39.
– Aho on vähän samantyylinen pelaaja kuin Mikke (Mikael Granlund), helvetin fiksu, luo paikkoja, tekee maaleja. Se kuuluisa datasentteri toimii, Helenius sanoi Leijonat.comille.
Helenius tutustui Ahoon jo vuosia sitten. Nuoren miehen elkeet jäällä tekivät heti vaikutuksen.
– Sebastian on 97-syntyneitä ja muistan kun pelattiin Kärppiä vastaan Jokerien kanssa C-junnuissa. Siellä oli Ahon lisäksi (Jesse) Puljujärveä ja kumppaneita. Aika kova nippu. Voitettiin muistaakseni yksi matsi ja lopuissa kyyti oli kylmää.
– On kuitenkin hienoa seurata noita jätkiä, joita on nähnyt jo nuorena pelaavan. Kyllähän tämä viiden miljoonan kansa tuottaa hirmuisen määrän hyviä kiekkoilijoita.
Aho ja Carolina pelaavat seuraavaksi sunnuntaina, kun joukkue isännöi San Jose Sharksia. Ottelu alkaa kello 20 Suomen aikaa ja on nautittavissa kotisohvilla ympäri Suomen.
Viasatin kotimaiset urheilukanavat ovat vapaasti katsottavissa maanantaihin 5.2. klo 9 asti. Viasat Urheilu, Viasat Jalkapallo ja Viasat Jääkiekko -kanavat ovat auki operaattoreiden kaapeli- ja laajakaistajakelussa. Viasat Urheilu on auki myös antenniverkon alueella ja kanavan ohjelmat ovat lisäksi katsottavissa ilmaisessa Viafree-suoratoistopalvelussa. Viaplay on viikonloppunakin maksullinen.
Katso tarkemmat tiedot avoimesta viikonlopusta täältä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Tappara-kipparilla vahva luotto: ”Uudet jutut ovat edessä”
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Krista Pärmäkoski nousi palkintopallille – ”Mietin jo, kuinka jaksaa ja mitä tästä tulee”
- TPS:n päävalmentaja CHL-pettymyksestä: ”Taso ei vaan siinä vaiheessa kautta riittänyt”
- 49 999 maalia koossa – kuka iskee täyteen historiallisen tasalukeman?
- Aino-Kaisa Saarista ahdisteltiin autossa: ”Yritti pussailla ja vaikka mitä”
- AL: Ilves-sentterin tilanne edelleen auki