Ex-huippupelaajalta tylyä tekstiä Ronaldolle, ylistystä Messille – ”Verrattavaa ei ole”

Barcelonan legendaarinen keskikenttäpelaaja Xavi on antanut espanjalaislehti AS:lle mielipiteensä siitä, kumpi – Lionel Messi vai Cristiano Ronaldo – on maailman paras jalkapalloilija.
Sekä Ronaldo että Messi ovat voittaneet maailman parhaalle jalkapalloilijalle vuosittain jaettavan Ballon d’Or-palkinnon viidesti. Tänä vuonna Ronaldo voitti kyseisen pystin ja tasoitti tittelivoitot.
Kuten arvata saattaa, Xavi on argentiinalaisen Messin puolella. Hän ei varsinaisesti kehunut Portugalin maajoukkuekapteeni Ronaldoa haastattelussa.
– Messi tekee enemmän asioita kuin Ronaldo. Messi on paras. Jos Cristiano on mielestään historian paras pelaaja, se on ok, mutta ne jotka ovat nähneet hänen (Messin) harjoittelevan, verrattavaa ei ole. Messi on historian paras emmekä koe asiaa millään muulla tavalla, nykyään qatarilaista Al-Saddia edustava Blaugranan seuralegenda sanoi.
Ronaldo ja Messi kohtaavat toisensa lauantaina El Clasicossa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa