Everton ei käyttänyt tilaisuuttaan – putoamistaistelu jatkuu
Englannin Valioliigan sunnuntain viimeisessä ottelussa Evertonilla oli mahdollisuus varmistaa sarjapaikkansa ensi kaudelle ottelussa Brentfordia vastaan. Mutta kuten Evertonin koko kausi, myös sunnuntain ottelu oli vuoristorataa.
Joukkue meni nopeasti johtoon, mutta jo minuutilla 18. Jordan Branthwaite joutui katselemaan punaista korttia. Sitten Evertonin Seamus Coleman teki oman maalin ja Brentford tuli tasoihin. Vielä ensimmäisen jakson lopussa Richardlinson teki pilkulta taukotulokseksi Evertonille 2-1. Toisella jaksolla Brentford tasoitti Youne Wissan maalilla ja tuli vielä ohi Rico Henryn osumalla. Koko illan kruunuksi Evertonin kannalta Salomon Rondon otti Evertonin toisen punaisen kortin pari minuuttia ennen loppua.
Värikäs ottelu siis päättyi Brentfordin voittoon. Samalla Everton jäi vielä vaaravyöhykkeelle. Joukkueella on nyt 36 pistettä ja kaksi peliä pelaamatta. Leeds nousi sunnuntain tasapelillään viivan paremmalle puolelle ja on pisteen Evertonia perässä. Leedsillä on yksi ottelu pelaamatta. Burnley koki sunnuntaina tappion ja putosi viivan alle. Joukkueella on kaksi ottelua jäljellä ja pisteen takamatka Leedsiin ja kahden Evertoniin.
Valioliiga jatkuu maanantaina isolla ottelulla, kun Newcastle isännöi Arsenalia. Kotijoukkue Newcastlen joulun jälkeinen kiri varmisti sarjapaikan jo ajat sitten, mutta Arsenal pelaa isoista asioista: joukkueen on voitettava, mikäli Tykkimiehet haluavat pitää Mestarien liigapaikasta kiinni.
Elisa Viihde Viaplay ja V-sport -kanavat näyttävät maanantain ottelun suorana lähetyksenä, kuten myöskin viikon muutkin Valioliigan ratkaisupelit.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille