Espanjalaislehti: Real Madridin 18-vuotias hyökkääjä haluaa rajun palkankorotuksen
Real Madridin 18-vuotias brasilialaispelaaja Vinicius Junior on ottanut tällä kaudella ensiaskeleensa La Ligassa. Nuorukainen on pelannut 13 ottelua ja tehnyt niissä kaksi maalia. Avauskokoonpanossa hän on ollut kuudesti.
Alkavalle kaudelle Vinicius Junior toivoo suurta palkankorotusta debyyttisesonkinsa jälkeen. Espanjalainen Don Balon kertoo pelaajan vaativan peräti 10 miljoonan euron vuosipalkkaa espanjalaisseuralta.
Sen lisäksi pelaaja vaatii sopimukseensa bonusehtoja sekä pykälää, joka takaa hänelle tietyn määrän peliaikaa.
Vinicius Juniorin siirto Real Madridiin lyötiin lukkoon jo vuonna 2017. Flamengon suurlupauksen siirtohinnaksi uutisoitiin epävirallisesti 46 miljoonaa euroa.
Hänen oli tarkoitus pelata kotimaansa pääsarjaa vielä vuoden 2019 kesäkuuhun saakka, mutta siirto Los Blancosiin tapahtui jo vuotta aiemmin.
Muun muassa Sportbiblen mukaan Vinicius Juniorin tämän hetken vuosipalkka Realissa on 7,5 miljoonaa euroa. Brassin vuosipalkka nousisi siis peräti 25 prosenttia, jos seura suostuu tuoreisiin vaatimuksiin.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen