Esa Tikkanen poisti jännityksen: ”Me ollaan hiiriä, ne on kissoja”

Useat NHL-tähdet tulivat lockdown -kaudella 1994-95 pelaamaan kotimaan kaukaloihin. Iso huomio kohdistui ensimmäiseen otteluun, jossa NHL-tähdet supertähdet olivat mukana: sarjaohjelma oli heittänyt sopivasti vastakkain HIFK:n ja Jokerit. Jokerien paitaan tulivat Teemu Selänne ja Jari Kurri, HIFK:n Esa Tikkanen ja Christian Ruuttu.
HIFK:n kotisivuilta löytyvästä ”120 tarinaa IIFK:sta” -sarjassa muistellaan tätä kohtaamista. HIFK:n pelaajista Iiro Järvi ja Simo Saarinen käyvät värikkääseen tapaan läpi tuota ikimuistoista kamppailua.
– Heillä oli Teemu ja Jari, meillä Tiki ja Chrisu. Oli siinä vähän erilainen jännitys, Simo Saarinen sanoi.
– Ennen peliä Tiki huusi pukukopissa, että ”c´moon äijät, me ollaan hiiriä, ne on kissoja”. Siinä se meidän jännitys laukesi, Saarinen nauraa.
Saarinen ei tiedä vieläkään, oliko kyseessä suunniteltu juttu vai kuuluisaa ”Tiki-talkia”.
– En tiedä, tekikö Tiki sen tahallaan vai oliko se niin fiksu, viittasi Saarinen jännityksen laukeamiseen.
Simo Saarinen ylisti Esa Tikkasta muutenkin vahvoin arvioin.
– Tiki oli kiekkoilun nero, arvostan. Joka alueella.
Saarisen ja Järven muistelut ottelusta värikkäästä ottelusta, jonka IFK voitti 3-2, löytyy tästä linkistä.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi