Entinen NHL-ykkösvaraus ja Stanley Cupin voittaja surkeassa tilanteessa – Miljoonat menneet ja elää kadulla! (video)

Elämä voi kohdella joskus kaltoin ja sen on huomannut myös entinen jääkiekon superlahjakkuus Joe Murphy.
Detroit Red Wingsin vuoden 1986 ykkösvaraus ja vuonna 1990 Stanley Cupin Edmonton Oilersissa voittanut Murphy elelee nykyisin kaduilla.
Hän jatkoi pelejä aina kauteen 2000-01 asti. Ura sai kuitenkin ikävän päätöksen, kun Murphy ei kyennyt enää pelaamaan aivotärähdyksen jälkioireiden vuoksi.
NHL-otteluita kertyi pudotuspelit mukaan laskien komeat 899. Hän tienasi urallaan noin 15 miljoonaa dollaria jääkiekon pelaamisesta. Kaikki on kulutettu.
Nykyään Murphy elää kodittomana yksin kaduilla Kanadan Ontariossa. Yöt hän nukkuu teltassa.
– Tämä on musertavaa. Mitä minun pitäisi tehdä? Hän on hyvä ihminen. Hän ei ansaitsisi elää näin, sanoo TSN:n dokumenttitrailerissa Murphyn sisar.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon