Englannin maajoukkuetähti rajussa vammakierteessä – taas kolmen kuukauden huili
Kuva: Getty Images
Arsenalin ja Englannin keskikenttäpelaaja Jack Wilshere joutuu jälleen jalkaleikkaukseen. Jalan hiusmurtuma vaatii operaation ja pitää hänet pois kentiltä vähintään loppuvuoden ajan.
Loukkaantuminen tapahtui jo elokuussa, ja pelaajaa odotettiin takaisin kokoonpanoon syyskuun maaottelutauon jälkeen.
– Kuvantaminen kertoi, että jalka ei ole parantunut odotetusti. Leikkauksen jälkeen toipuminen kestää kolme kuukautta, Arsenal tiedotti asiasta.
Manageri Arsene Wenger uskoo, että paljon loukkaantumisista kärsinyt 23-vuotias pelaaja nousee takaisin tasolleen.
– Jack on riittävän nuori mies päästäkseen tästä yli. Olen varma, että hän tekee hienon uran, mihin hänen lahjakkuutensa riittää, Wenger sanoi.
Viime vuonna Wilsheren nilkka leikattiin kaksi kertaa ja hän pääsi pelaamaan vasta huhtikuussa. Vuonna 2011 nilkkavamma piti hänet ulkona peleistä 15 kuukauden ajan.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä