Englannin maajoukkuepelaajaa syytetään seksuaalirikoksista
Sunderlandin laituria Adam Johnsonia epäillään seksuaalirikoksesta. Hänet pidätettiin jo viime maaliskuussa, jolloin Johnson vielä kielsi syytteet.
Nyt hän kuitenkin myöntää niistä kaksi ja kiistää kaksi. Johnsonin epäillään harrastaneen seksiä alle 16-vuotiaan nuoren kanssa. Syytteitä on kaikkiaan neljä. Kolme syytekohtaa koskee seksuaalista hyväksikäyttöä alaikäisen kanssa, ja neljäs aikuisen ja lapsen välisen luottamuksen väärinkäyttöä.
28-vuotias Adam Johnson on pelannut 12 ottelua Englannin A-maajoukkueessa. Tällä kaudella hän on pelannut 19 liigaottelua Sunderlandissa ja tehnyt niissä kaksi maalia.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat