Eilen WBA, tänään Stoke – ennätyssiirroille jatkoa
Kuva: Getty Images
Stoke kertoi tänään hankkineensa Sveitsin maajoukkuepelaajan Xherdan Shaqirin 12 miljoonalla punnalla, mikä on seuran ennätys.
Shaqiri siirtyy Stokeen Inter Milanista. 23-vuotias ja vain 169-senttinen hyökkääjä siirtyi 2012 Baselista Bayern Müncheniin, muttei onnistunut missään vaiheessa murtautumaan kivikovaan vakiokokoonpanoon. Niinpä hänet lainattiin Interiin viime kaudeksi, missä hän pelasi 15 ottelua ja teki yhden maalin. 45 Sveitsin A-maajoukkueen ottelussa on syntynyt 17 maalia.
Eilen WBA osti omalla ennätyssummallaan venezuelalaisen Salomon Rondonin noin 15 miljoonalla punnalla. Valioliigassa pyörivät valtavat TV-rahat alkavat selkeästi näkyä myös pienempien seurojen pelaajahankinnoissa.
LUE MYÖS:
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?
- Liigan pudotuspelit alkavat – miten käy HIFK:n?
- Kotimaisen jalkapallon ensimmäinen pokaali ratkaistaan
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!