Eilen WBA, tänään Stoke – ennätyssiirroille jatkoa
Kuva: Getty Images
Stoke kertoi tänään hankkineensa Sveitsin maajoukkuepelaajan Xherdan Shaqirin 12 miljoonalla punnalla, mikä on seuran ennätys.
Shaqiri siirtyy Stokeen Inter Milanista. 23-vuotias ja vain 169-senttinen hyökkääjä siirtyi 2012 Baselista Bayern Müncheniin, muttei onnistunut missään vaiheessa murtautumaan kivikovaan vakiokokoonpanoon. Niinpä hänet lainattiin Interiin viime kaudeksi, missä hän pelasi 15 ottelua ja teki yhden maalin. 45 Sveitsin A-maajoukkueen ottelussa on syntynyt 17 maalia.
Eilen WBA osti omalla ennätyssummallaan venezuelalaisen Salomon Rondonin noin 15 miljoonalla punnalla. Valioliigassa pyörivät valtavat TV-rahat alkavat selkeästi näkyä myös pienempien seurojen pelaajahankinnoissa.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen