Ehdotus kanaalin saarilta: UEFAn pitäisi jakaa maajoukkueet kahteen sarjaan

Englannin kanaalissa sijaitsevan Jerseyn jalkapalloliitto on hakenut UEFAn jäsenyyttä ja vaikka toiveet näyttävät heikoilta, Jerseyssa on tehty pitkälle meneviä suunnitelmia.
UEFA on torjunut Jerseyn hakemukset sillä perusteella, että maa ei ole itsenäinen valtio, mutta Jersey on valittanut päätöksestä urheilun kansainväliseen vetoomustuomioistuimeen CAS:aan. CAS:n päätöstä voidaan odotella näillä näkymin kesäkuussa, mutta Jerseyssa visioidaan villisti.
Jerseyn jalkapalloliiton puheenjohtaja Phil Austin vilauttaa mahdollisuutta pelata UEFAn alaiset maajoukkuekilpailut tulevaisuudessa kahdella tasolla.
– Hyväksymme sen, että Saksa ja Englanti eivät luultavasti halua pelata meitä vastaan, mutta miksi emme voisi olla ”kakkosdivisioonassa” pelaamassa Gibraltaria, Maltaa, Andorraa ja Liechtensteinia vastaan, Austin heitti BBC Radio Jerseylle.
– Meidän näkemyksemme on, että UEFAn pitäisi jakaa kilpailut kahtia ja luoda niin sanottu kakkosdivisioona pienemmille kansakunnille. Jos sitten edistymme ja nousemme sen ryhmän kärkeen, voimme ottaa pienen askeleen ylöspäin.
Noin 100 000 asukkaan Jersey on jalkapallomielessä tällä hetkellä Englannin liiton alainen maakunta, vaikka saarella pelataan omaa sarjaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä
- CHL:ssä toinen peliviikko edessä
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa