Eero Markkanen debytoi Espanjassa – ”Pelityyli vielä haussa”
Kuva: Getty Images
Real Madridin organisaatioon siirtynyt Eero Markkanen pelasi lauantaina ensimmäistä kertaa espanjalaisseuran paidassa. Reservijoukkue Real Madrid Castillan riveissä tilille kertyi harjoitusottelussa 45 minuuttia.
– Debyytti Castillan paidassa. Pelityyli ei ihan vielä hallussa, kun takana oli vain kahdet harjoitukset, espanjalainen tyyli hakusessa, Markkanen kertoi OrsaSportin verkkosivuilla
– Pelasin aloituksessa ja ensimmäisen puoliajan, ihan hyvin taisi mennä. Sain käytettyä fysiikkaani muutaman kerran hyväkseni, mutta vaikka voitimme, niin harmittaa kun en saanut avattua heti maalitiliäni. Yksi hyvä paikka, mutta maalivahti torjui, kun haltuunottoni oli surkea ja veto jäi piippuun.
Markkanen aloittaa kauden suunnitellusti Castillan riveissä, eikä siirtosäädösten vuoksi edes teoriassa voi pelata Real Madridin ykkösmiehistössä ennen tammikuuta.
LUE MYÖS:
- Luca Doncic jäämässä rannalle – vetoomusta valmistellaan
- Tappara Hämeenlinnaan – kaikki sarjat jatkuvat
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista
- Janni Hussi sivuun kovista kisoista – paljasti syyn Instagramissa
- Italia karahti, Ruotsi nousi kuolleista