Dortmund-tappio viimein pisara – Joel Pohjanpalon valmentajalle lähtöpassit

Kuva: Getty Images
Joel Pohjanpalon Bayer 04 Leverkusen karahti lauantaina Borussia Dortmundin vieraana rumaan 2-6-tappioon ja joukkueen europaikka ensi kaudella uhkaa karata käsistä.
Päävalmentaja Roger Schmidtille Dortmund-ottelu on jäämässä viimeiseksi joukkueen peräsimessä. BILDin mukaan Leverkusenissa on tehty sunnuntaina iltapäivällä päätös reilun kaksi ja puoli vuotta päävalmentajana olleen Schmidtin erottamisesta.
Toimitusjohtaja Michael Schade vahvisti tiedot tosiksi.
– Nykyistä urheilullista kehitystä ajatellen olemme tulleet erittäin tarkan analyysin ja konsultaation pohjalta tähän tuskalliseen, mutta välttämättömään päätökseen. Olen itse erittäin pahoillani tästä, sillä olemme paljosta velkaa Roger Schmidtille, Schade totesi.
Samoilla linjoilla Schaden kanssa oli urheilujohtaja Rudi Völler.
– Pidän Roger Schmidtiä aivan huippuluokan valmentajana ja minulla on sen myötä täysi luottamus häneen aina. Meidän piti kuitenkin toimia nyt ennen kuin menetämme mahdollisuutemme saavuttaa tavoitteemme.
Pohjanpalon peliaika on viime otteluissa jäänyt vähiin, joten valmentajanvaihdos voi olla hyväkin uutinen suomalaiselle.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon